EKONOMİK KRİZLERİN DİĞER YÜZÜ VE AVRUPA…

1
AddThis Social Bookmark Button

30 OCAK 2012

EKONOMİK KRİZLERİN DİĞER YÜZÜ VE AVRUPA…

2012 yılı 2011’e nazaran daha hareketli geçeceğe benziyor. Ama bu süreçte en çok takip edilen konuların başında “Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan Ekonomik Krizin” olacağı aşikar.

Bu noktada Avrupa’da yaşanan krizin doğru analizi son derece önemli... 

Avrupa; 20. Yüzyılın başlarından itibaren hızlı bir şekilde sanayileşerek, ekonomik olarak gelişerek medeniyetlerin cazibe merkezi haline gelmişti. Sağlık sisteminde eğitim sisteminde her şey bedavaya sunuldu. Avrupa refah seviyesi itibariyle de dünyanın zirvesine çıktı. Yaşam standartlarını yükseltmek için vatandaşlarının ihtiyacı olan sosyal güvenlik harcamaları artırıldı. Özellikle yetmişli yıllardan itibaren nüfusun gerek doğal olarak gerekse alınan göçlerle çoğalması sebebiyle sosyal güvenlik harcamaları giderek artmaya devam etti.

İlk başlarda bu harcamalar kamu giderleri açısından önemli sorunlara yol açmıyordu.  Çünkü Avrupa üretiyordu. Ancak çalışan ve üreten nüfusun hızla yaşlanması, doğal olarak üretim kapasitelerinin düşmesine neden oldu.

Tehlikenin farkına varan Almanya başta olmak üzere bazı ülkeler, üretimi üst düzeyde tutmak amacıyla hızla göçmen işçilere yönelmek istedi ise de iç siyasi çekişmeler ve ırkçı ideolojik yaklaşımlar buna izin vermedi…

Bir taraftan emeklilere aktarılan paralar giderek artıyor; diğer taraftan sosyal güvenlik ve emeklilik primlerini yatıran insanların sayısı azalıyordu. Bu da sosyal güvenlik açığının gitgide artmasını körüklüyordu.

Ve bu sürecin neticesinde bir çok Avrupa Birliği Ülkesi sosyal güvenlik harcamalarından kaynaklanan ciddi bütçe açıkları ve GSYH’nın üç dört katı borçlanmalarla karşı karşıya geldi. 

Sonuç olarak Avrupa’da yaşanan Ekonomik krizin özünde Gayri Safi Yurtiçi Hasılalarının çok çok üstünde bütçe açıkları yatıyor. Bu bütçe açıklarının da nedeni Sosyal Güvenlik Harcamaları...

Avrupa ve Asya’nın tam ortasında bulunan Türkiye 2001 krizinden aşılanarak çıkmış ve 2009 krizini antrenmanlı karşılamıştı.

Evet Avrupa Birliği ülkeleri için bu krizlerin sonun başlangıcı mı olacağını, yoksa Avrupa Ekonomisinin aşılanıp daha da güçlenmesine mi sebep olacağını  zaman gösterecek…

 

A.Kadir AYGÜN

 

.