İhvan’a Destek Olmak Başka İhvanlaşmak Başka!

AddThis Social Bookmark Button

 

ihvanİhvan’a Destek Olmak Başka İhvanlaşmak Bambaşka!
Normal zamanlarda bu ülkede yaşayan halkın oylarının büyük bir kısmı özellikle şu üç meseleye göre yönleniyor:

Öncelikli olarak bu millet oy vereceği partiden temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesini, demokrasinin güçlendirilmesini, darbelerle ve darbecilerle mücadele edilmesini istiyor. 
İkinci olarak yaşam standartlarının yükseltilmesini bekliyor. Bu hususla ilgili olarak AB üyeliği ve AB standartlarının ülkeye kazandırılması noktasındaki tutum önem kazanıyor.
Üçüncü olarak ise halk ekonomik istikrar ve ekonomik gelişme istiyor.
Evet, partilerin özellikle bu üç konu hakkındaki tutumları, bu üç konudaki projeleriyle halkı tatmin edebilme becerileri oy oranlarını belirliyor.
Ancak ideolojik çatışmaların etkili olduğu dönemlerde bu proje odaklı beklentiler yerini korku siyasetine bırakıyor.
AB uyum sürecinde önemli yasaların çıkarılması, askerî vesayetin geriletilmesi, darbe tehditlerinin ortadan kaldırılması, terörle mücadele ve barış süreci, dünyadaki ekonomik krizin teğet geçecek bir şekilde atlatılması, sağlık konusunda standartların yükseltilmesi, belediyecilik hizmetlerinde hatırı sayılır iyileşmeler olması Ak Parti’nin bu oylardan nasiplenmesinde son derece önemli rol oynamıştı. AK Parti bu ve benzeri uygulamalarıyla Türkiye siyasetinde merkez sağ boşluğunu iyi doldurdu.
Ancak tam da model ülke olmanın arifesinde; büyük gerginliklere girilmesi; uzlaşmacı-arabulucu tavırların yerine tarafgir bir tutum sergilemesi; sadece kendisine oy verenleri değil tüm Türkiye’yi anlamaya kucaklamaya çalışan yaklaşımlardan uzaklaşması sadece Ak Parti’nin değil Tüm Türkiye’nin geleceğini tehlikeye sokacaktır. Merkez Sağ çizgisinden uzaklaşarak İhvan-ı Müslim’in çizgisine kaymayı Ak Parti’nin kendi kadroları bile kaldırmaz hele hele bu ülke halkı hiç kaldıramaz…
Mısır’da zalime karşı durmak, mazlumların yanında olmak, ihvanın yanında olmak çok önemli… Unutulmamalı ki “fakirin yanında olmak fakirleşmeye veya mazlumun yanında olmak mazlumlaşmayı gerektirmez.” Ö yüzden “ihvan’a destek olmak başka ihvanlaşmak bambaşka”. Umarız ki siyasilerimiz halkın büyük bir kesiminde oluşan bu yanlış (!) algının düzeltimesi için çaba gösterirler.
Siyasi ve ekonomik istikrarın bozulma belirtileri gösterdiği bir dönemde, bu yanlışın bir an önce fark edilmesi ülke yararı için son derece önemlidir.

 

.

Kategori: Kent Gazetesinde Yayınlanan Köşe Yazıları